Android

Tato stránka vznikla jako malý odrazový můstek pro lidi, kteří se ještě nerozhodli, jestli si mají koupit „chytrý telefon“ nebo tablet a když ano, jaký systém.

Předem mého článku chci upozornit, že v mobilu a tabletu používám sytém Android (Nexus 4 a Asus Transformer TF300TG vhodný i pro pracovní účely – VPN, Vzdálená plocha, Exchange atd.), ale mám i zařízení s iOS (iPod). V počítači používám Windows 7, Linux (Ubuntu) a dále pracuji na serverových systémech od Microsoftu. Také je nutné brát v úvahu, s čím člověk začíná a na co si zvykne, protože přechod na jiný systém znamená vždy malé tápání, kde co najdu v nastavení a kde seženu aplikaci, kterou jsem používal na předchozím zařízení.

Spousta lidí tvrdohlavě opakuje, ze Android je nepoužitelný, ale je to spíš nějaká osobní averze, absolutní neznalost nebo zkušenost s nějakým slabým telefonem. Android ve verzi 4.4 a v té nejnovější 5.0 je skvělý systém.

Při nákupu telefonu nebo tabletu platí několik důležitých zásad, které Vás ochrání před zklamáním:

  • nekupovat nejlevnější zařízení s jednojádrovým procesorem, nedostačující pamětí 256MB (512MB) – paměť je potřeba min. 1GB, lepší je potom 2GB a více

  • nekupujte zařízení od výrobce, který neposkytuje žádnou podporu a aktualizace systému !!!!

  • dvoujádrový nebo čtyřjádrový procesor (např. Snapdragon nebo Tegra x od nVidie) – nějaké vodítko najdete zde

  • Android minimálně ve verzi 4.1, spíš 4.2, 4.3, nejlépe pak 4.4 a 5.0

Skvělý telefon je v dnešní době např. Nexus 4 v ceně kolem 7500Kč (listopad 2013), který postupně nahrazuje Nexus 5. Funguje velice rychle a bezproblémů, vše se okamžitě spustí, nic se nezasekává, kvalitní displej, prostě paráda.

Pro Android také existuje spousta kvalitního sw, ale bohužel i takového, který v telefonu nemá co dělat. Otevřenost systému má vždy své výhody i nevýhody. Nejhorší uživatel potom je člověk, který instaluje bezmyšlenkovitě vše, co vidí –  nečtou, co aplikace dělá, co všechno ji povoluje. Základ je neinstalovat nic mimo GooglePlay a mít zakázáno instalace z Neznámého zdroje, dále pořádně číst, k čemu má aplikace přístup a také není špatné pročítat recenze, i když jsou někdy zavádějící.  Problém z instalací balastu ale není problém jen Androidu a platí např. i pro uživatele počítačů se systémem Windows – stahují kde co, k instalaci se potom nabaluje spousta nepotřebného sw a potom se člověk diví vyskakujícím oknům nebo zpomalení systému.

Malé shrnutí výhod a nevýhod:

  • někteří výrobci dávají systém i na hodně pomalé telefony s minimem paměti a uživatel se potom diví, že se mu systém po nainstalování různých aplikací a spuštění spousty widgetů zařízení seká. Apple naopak sw vyvíjel jen pro několik svých zařízení a přesně věděl, co potřebuje a systém se tak ladí líp

  • u GooglePlay je problém spíše s neznalostí uživatelů, kteří stahují vše co vidí a nečtou, ke všemu má aplikace přístup

  • na druhou stranu si ale se systémem můžete pohrát a vyladit podle svého – větší možnosti poskytují zařízení po rootu (např. můžete využít možnost firewallu, kdy určitým programům zakážete komunikaci s internetem a ty potom nezobrazují reklamu nebo pomocí programu Titanium backup můžete vše zálohovat a obnovovat včetně veškerých dat programů a her či zakázat různé předinstalované programy výrobcem)

  • a proč se pořád hádat, co je lepší – pro spotřebitele je vždy lepší konkurence, která postupně sráží ceny dolů a žene vývoj dopředu.

Zařízení s Google Android se ale velice dobře prodávají a jejich nabídka je opravdu obrovská – liší se hlavně velikostí a kvalitou použitého displeje, hardwarem a samozřejmě vzhledem. Systém samotný však má už jen drobné odchylky, dané verzí a nástavbou výrobce. Po zapnutí nás pak čeká jednoduchý průvodce, ve kterém je asi nejdůležitější vytvoření (pokud již nemáte) účtu u Google – výhody jsou jasné – přístup do Gmailu, kalendáře, úkolů – vše pro Vaši kancelář pěkně pohromadě. Výhodou je i synchronizace kontaktů, takže např. při ztrátě a následné koupi nového telefonu stačí jen zapnout, přihlásit na Váš účet a vše je hned zpátky bez ohledu na výrobce či typ telefonu.

Na další stránce pak najdete výběr námi odzkoušených aplikací, které nám připadají velice povedené a budou se neustále rozrůstat. Také si můžete přečíst drobné recenze a zkušenosti s telefony různých značek a typů, které používáme.