Emulátory

Vítám Vás na stránce sw emulátorů starších počítačů, které Vám mohou pomoci vrátit čas o hezkých pár let zpět a oprášit vzpomínky na „staré dobré časy“, kdy někteří lidé měli to štěstí, že se jim počítač dostal do ruky a ostatní jen nevěřícně kroutili hlavou, co to je za nesmysl.

Na úvod trochu historie

V bývalé ČSSR bohužel bylo vše opožděné z důvodů embarga na východní blok a tak éra osmibitových počítačů začala až kolem roku 1985 – nejrozšířenější u nás byl asi „gumák“ ZX Spectrum, dále Atari 800XL a Commodore 64. Méně rozšířené byly značky Sharp, Amstrad a Sord M5. Všechny počítače ze začátku trpěly nedostatkem softwaru a dokumentace, ale později se vše napravilo zásluhou různých nadšenců, díky kterým se začaly zakládat počítačové kluby, kde o příručky, programy i hardwarové rozšíření nebyla nouze.

Po pár letech k nám pronikly šestnáctibitové počítače Commodore Amiga a Atari ST, které v té době patřily ke špičce počítačového nebe (hlavně Amiga). Bohužel Atari i Commodore zaspali a svět začalo ovládat IBM PC a jeho klony. Jediný, kdo horko těžko odolal rozmachu „písíček“, byla firma Apple, která je samozřejmě v dnešní době úplně jinde.

A jdeme na to

Velice zkrácenou historii máme za sebou a můžeme jít na věc. Zpočátku se zaměřím na počítače, které jsem kdysi vlastnil. Jedná se o Atari 800XL a Amiga 500. Později přidám i jiné platformy.

Na jednotlivých stránkách najdete ke stažení emulátory pro systém Windows včetně veškerých potřebných doplňků a her. Nic se neinstaluje, stačí stáhnout a rozbalit nejlépe na C:\ do adresáře Atari nebo Amiga. V adresáři potom najdete potřebné ROMky a ostatní sw. Pokud si nebudete vědět rady, pošlete dotaz v sekci kontakty, rád Vám pomůžu. Vše je vyzkoušeno a funkční i pod Windows 7. Dále bych chtěl upozornit, že pro lepší zážitek je lepší ovládat hry přes joystick popř. gamepad.