Android

Tato stránka vznikla jako malý odrazový můstek pro lidi, kteří se ještě nerozhodli, jestli si mají koupit „chytrý telefon“ nebo tablet a když ano, jaký systém.

Předem mého článku chci upozornit, že v mobilu a tabletu používám sytém Android (Nexus 5X a Samsung Galaxy Note PRO 12.2 s přídavnou klávesnicí vhodný i pro pracovní účely – VPN, Vzdálená plocha, Exchange atd.), ale mám zkušenosti i se systémem iOS. V počítači potom jedu na Windows 7, 10, Linux (Ubuntu) a dále pracuji na serverových systémech od Microsoftu.

Spousta lidí tvrdohlavě opakuje, ze Android je nepoužitelný, ale je to spíš nějaká osobní averze, absolutní neznalost nebo zkušenost s nějakým slabým telefonem. Android ve verzi 5.x.x a v té nejnovější 6.0.1 je skvělý systém.

Při nákupu telefonu nebo tabletu platí několik důležitých zásad, které Vás ochrání před zklamáním:

  • nekupujte zařízení od výrobce, který neposkytuje žádnou podporu a aktualizace systému !!!!
  • nekupujte nejlevnější zařízení s nedostačující pamětí 256MB (512MB) – paměť je potřeba min. 2GB a více
  • interní paměť minimálně 16GB, ale lepší je 32GB a více
  • Android minimálně ve verzi 5.x.x s vyhlídkou aktualizace na 6.0.1

Skvělý telefon je v dnešní době např. Nexus 5X (32GB) v ceně kolem 8400Kč (červen 2016). Funguje velice rychle a bezproblémů, vše se okamžitě spustí, nic se nezasekává, kvalitní displej, fotoaparát, rychlá čtečka otisku prstu a hlavní výhoda NEXUS zařízení jsou měsíční aktualizace systému (chybku má opravdu každý systém a tak se látá a látá :-))).

Zařízení s Androidem se velice dobře prodávají a jejich nabídka je opravdu obrovská – liší se hlavně velikostí a kvalitou použitého displeje, hardwarem a samozřejmě vzhledem. Systém samotný však má už jen drobné odchylky, dané verzí a nástavbou výrobce. Po zapnutí nás pak čeká jednoduchý průvodce, ve kterém je asi nejdůležitější vytvoření (pokud již nemáte) účtu u Google – výhody jsou jasné – přístup do Gmailu, kalendáře, úkolů – vše pro Vaši kancelář pěkně pohromadě. Výhodou je i synchronizace kontaktů, takže např. při ztrátě a následné koupi nového telefonu stačí jen zapnout, přihlásit na Váš účet a vše je hned zpátky bez ohledu na výrobce či typ telefonu.

Pro Android také existuje spousta kvalitního sw, ale bohužel i takového, který v telefonu nemá co dělat. Otevřenost systému má vždy své výhody i nevýhody. Nejhorší uživatel potom je člověk, který instaluje bezmyšlenkovitě vše, co vidí –  nečtou, co aplikace dělá, co všechno ji povoluje. Základ je neinstalovat nic mimo GooglePlay a mít zakázáno instalace z Neznámého zdroje, dále pořádně číst, k čemu má aplikace přístup a také není špatné pročítat recenze, i když jsou někdy zavádějící.  Problém z instalací balastu ale není problém jen Androidu a platí např. i pro uživatele počítačů se systémem Windows – stahují kde co, k instalaci se potom nabaluje spousta nepotřebného sw a potom se člověk diví vyskakujícím oknům nebo zpomalení systému.

Malé shrnutí výhod a nevýhod:

  • plusem je možnost pohrát si se systémem a vyladit podle svého – i když se nemusíte ničeho bát, v základu vše funguje tak jak má
  • další plus je obrovské množství užitečných programů a her
  • nevýhodou je, že někteří výrobci dávají systém i na hodně pomalé telefony s minimem paměti, chrlí jeden model za druhým a nestarají se o aktualizaci a optimalizaci systému
  • u GooglePlay je potom  problém spíše s neznalostí uživatelů, kteří stahují vše co vidí a nečtou, ke všemu má aplikace přístup
  • a proč se pořád hádat, co je lepší – pro spotřebitele je vždy lepší konkurence, která postupně sráží ceny dolů a žene vývoj dopředu

Na další stránce pak najdete výběr námi odzkoušených aplikací, které nám připadají velice povedené a budou se neustále rozrůstat. Také si můžete přečíst drobné recenze a zkušenosti s telefony různých značek a typů, které používáme.